Новини от Марилена-Консулт ЕООД
Дружеството с ограничена отговорност (ООД) е една от най-разпространените правни форми за учредяване на бизнес в България. То представлява юридическо лице, което има собственици (учредители), наречени съдружници, които участват с капитал и чиято отговорност е ограничена до размера на техния дял. Това прави ООД подходяща правна форма както за малък, така и за по-голям бизнес, тъй като съчетава известна гъвкавост с по-нисък риск за собствениците в сравнение с едноличния търговец (ЕТ).
Основни характеристики на ООД
- Юридическо лице
ООД е отделна юридическо лице, което има права и задължения, различни от тези на неговите съдружници. Това означава, че дружеството може да сключва договори, да притежава имущество и да поема задължения от свое име.
- Ограничена отговорност на съдружниците
Най-важната характеристика на ООД е, че съдружниците носят ограничена отговорност. Това означава, че те отговарят за задълженията на дружеството само до размера на своята капиталова вноска. Личните им активи не могат да бъдат използвани за покриване на дълговете на фирмата, освен ако не са поели конкретни лични ангажименти (например поръчителства).
- Капитал при ООД
Минималният капитал за учредяване на ООД в България е 2 лв., което прави регистрацията достъпна и евтина. Капиталът се разпределя на дялове между съдружниците, като всеки дял има определена номинална стойност.
- Съдружници
ООД може да има един или повече съдружници. Ако дружеството има само един собственик, то се нарича Еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД).
Съдружниците участват в управлението на фирмата и имат права, съответстващи на техния дял от капитала. Те могат да вземат решения на общо събрание на съдружниците, като се вземат решения за важни въпроси като разпределяне на печалби, увеличаване на капитала, промяна на управлението и други.
- Учредяване на ООД
- Учредителен акт (дружествен договор)
За да се учреди ООД, е необходимо да се изготви дружествен договор (при повече от един съдружник) или учредителен акт (при ЕООД). В този документ се уреждат правата и задълженията на съдружниците, както и управлението на дружеството.
Основни елементи на дружествения договор:
– Име и седалище на дружеството
– Предмет на дейността
– Размер на капитала и разпределение на дяловете
– Начин на управление и представителство на дружеството
- Име на дружеството
Името на ООД трябва да бъде уникално и да не съвпада с имената на други дружества в Търговския регистър. То трябва да съдържа задължително обозначението „ООД“ или „ЕООД“, ако е еднолично.
- Регистрация в Търговския регистър
Регистрацията на ООД се извършва в Търговския регистър към Агенцията по вписванията.
Необходими документи за регистрация:
– Заявление за регистрация (образец А4)
– Дружествен договор или учредителен акт
– Документ за внесен капитал (свидетелство от банка за внесената сума)
– Решение за назначаване на управител
– Спесимен на подписа на управителя
– Декларации по образец
– Документ за платена държавна такса
– Такси за регистрация
- Държавната такса за регистрация на ООД е около 160 лв. при подаване на документите на хартиен носител и 80 лв. при електронно подаване.
- Управление на ООД
- Управител
ООД се управлява от управител, който се назначава от съдружниците и представлява дружеството пред трети лица. Управителят може да бъде съдружник или външно лице.
Управителят има правомощията да сключва договори, да представлява фирмата и да организира нейната дейност.
- Общо събрание на съдружниците
В ООД основният орган за вземане на решения е общото събрание на съдружниците. То решава важни въпроси като разпределяне на печалбата, приемане на нови съдружници, промяна на дружествения договор и други стратегически решения.
Решенията в общото събрание обикновено се вземат с мнозинство, което е пропорционално на дела на съдружниците в капитала.
- Контрол
Съдружниците имат право да осъществяват контрол върху дейността на управителя, като преглеждат счетоводните документи и отчетите на дружеството.
- Счетоводство и данъци на ООД
- Счетоводство
ООД е задължено да води двустранно счетоводство. Това включва водене на регистри за приходи и разходи, баланси, отчети за паричните потоци и други финансови документи.
За разлика от едноличните търговци, които могат да водят опростено счетоводство, ООД следва стриктни счетоводни правила.
- Данъци
Печалбата на ООД се облага с корпоративен данък, който в България е 10% върху печалбата на дружеството.
Когато дружеството разпределя печалбата си под формата на дивиденти на съдружниците, се удържа допълнителен данък върху дивидентите от 5%.
ООД също така подава годишен финансов отчет, който включва баланси, отчети за приходите и разходите, както и други документи.
- Регистрация по ДДС
ООД е задължено да се регистрира по Закона за данък върху добавената стойност (ДДС), ако годишният му оборот надхвърли 100 000 лв. Доброволна регистрация по ДДС е също възможна. Съществуват и други обстоятелства, водещи до задължителна, т.нар. „частична“ регистрация по ЗДДС
- Осигуровки
Има различни варианти за осигуляване на съдружници и управители, в зависимост от осигурителните цели на собственика на едно дружество. При наличие на дейност на дружеството възниква необходимост от упражняване на осигурителни права и задължения с някои изключения.
Работниците и служителите в ООД се осигуряват по трудов договор.
- Прекратяване на ООД
- Доброволно прекратяване
ООД може да бъде прекратено по решение на съдружниците. Прекратяването включва ликвидация на дружеството, при което активите се разпродават, задълженията се погасяват, а останалите средства се разпределят между съдружниците.
- Несъстоятелност
Ако ООД не може да покрива своите задължения, може да бъде обявено в несъстоятелност. Това е процедура, при която активите на фирмата се разпределят между кредиторите.
- Предимства и недостатъци на ООД
- Предимства:
Ограничена отговорност: Съдружниците носят отговорност само до размера на внесения капитал.
Лесно управление: Структурата на ООД позволява съдружниците да вземат колективни решения и да управляват бизнеса ефективно.
По-добра репутация: ООД е предпочитана правна форма за бизнеси, които искат да изглеждат по-надеждни и устойчиви в очите на партньори и кредит
Регистрацията на ООД е важен етап в развитието на бизнеса и трябва да бъде направена, когато се планира извършване на икономическа дейност, за осигуряване на правна защита, за привличане на партньори и инвеститори, и за повишаване на организацията на бизнеса. Съществуват и законови задължения, свързани с отчетност и данъци, които трябва да бъдат спазвани след регистрацията.
За подробна консултация се свържете с екипа на Марилена-Консулт ЕООД.